نهضت حفظ قرآن در استان خراسان رضوی ایجاد شده است - ایرنا
بسم الله الرحمن الرحیم

قرآن کتاب سَماوى و وحى آسمانى است که به مدت بیست و سه سال به وسیله «اَمین وحى» بر قلب مُبارک پیامبر گرامى (صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ)  فرود آمده و او از طریق تلاوت و قرائت ، مردم را با آن آشنا ساخته ، سپس به دستور خود وى به صورت سوره هاى طِوال و قِصار، جمع و گردآورى گردیده است. از روزى که قرآن به صورت نقوش و خطوط بر روى کاغذ درآمد ، آنچنان مورد استقبال اندیشمندان قرار گرفت که هرگز در تاریخ تمدّن و علم براى آن نظیر و مانندى نمى توان یافت . توجه دانشمندان اسلامى به تلاوت و فهم معانى قرآن سبب گردید که دو نوع علوم ، در این زمینه ، تدوین گردد  و هدف از هر دو نوع ، فهم مضامین عالى قرآن و تلاوت صحیح آن است ، این دو نوع علوم عبارتند از:

1- علوم عَرَبِیَّه: از قبیل صرف و نحو، لغت و اشتقاق و معانى و بیان و بدیع و غیره که باید این ها را کلید فهم معانى ابتدایى قرآن دانست . درست است که بهره بردارى از این کلید، مخصوص به قرآن نیست بلکه از طریق این علوم، انسان به زبان عربى آشنا شده و از کلیه کتابهایى که به زبان عربى نگارش یافته اند بهره مى گیرد، ولى انگیزه اصلى و اساسى از کشف قواعد زبان عربى و تدوین این علوم فهم «کِتابُ اللّه» بوده است.
2- علوم قرآن: مقصود از آن، علومى است که مربوط به خود قرآن بوده و از خود قرآن مایه مى گیرد، مانند«قِصَص پیامبران»، «شأن نزول ها»، و «قرائت»، «تجوید» و نظایر این ها، این نوع علوم از متن قرآن مدد مى گیرند، از طریق خود این کتاب تدوین مى گردند.

علومى که از متن خود قرآن کمک مى گیرند، به این علوم منحصر نیست، بلکه با پیشرفت تمدن اسلامى و تکامل اندیشه ها، گسترش دیدها و بینش ها، «علوم قرآن» افزایش یافته است.

قُطبُ الدّین شیرازى (مُتَوَفّاى 710«ه.ق»)در کتاب «دُرَّةُ التّاج» علوم قرآن را به دوازده علم تقسیم کرده است، در حالى که «جَلالُ الدِّین سُیُوطى»(مُتَوَفّاى سال 911«ه.ق»)، در کتاب «اِتقان» علوم قرآن را به هشتاد نوع رسانیده است. «بَدرُالدِّین زَرکَشى»(مُتَوَفّاى 794«ه.ق») در کتاب «اَلبُرهانُ فِى عُلُومِ القُرآنِ» انواع علوم قرآن را به چهل و هفت نوع رسانیده و بسیارى از انواع علوم را که بعدها سُیُوطى آن ها را به صورت علمى مستقل شمرده است، در برخى ادغام کرده است.

امیر مؤمنان (عَلَیهِ السَّلامُ) آیات و علوم قرآن را در حدیثى به نوعى تقسیم کرده است(بِحارُ الأَنوار:19/94ـ 119، باب 128، چاپ کمپانى. )


جالب توجه اینکه رشته تألیف و نگارش در هر یک ازاین علوم ودانش ها که همگى به منظور درک مفاهیم آن تدوین شده اند، در هیچ زمانى از تکامل باز نایستاده و رشته نگارش در همگى مستمر و پیوسته بوده است و اگر مجموع کتابهاى اندیشمندان اسلامى در این خصوص در نقطه اى گردآورى شود، عظیم ترین کتابخانه را تشکیل مى دهد، و اگر کتابهایى که به طور مستقل درباره قرآن نوشته شده، به آن ها ضمیمه گردد، عظمت این کتاب آسمانى، تَجلّى بیشترى پیدا کرده و هر اندیشمندى، انگشت تعجب وحیرت به دندان مى گزد و با خود مى گوید: «قرآن چه اقیانوس ناپیدا کرانه اى است که هیچ شناورى به ساحل آن نمى رسد و نمى تواند حدّ و مرز آن را تعیین کند». تنها از طرف دانشمندان شیعه صدها تفسیر  بر قرآن نوشته شده و قسمتى از آن ها بر اثر مرور زمان از بین رفته و قسمتى به صورت مَطبُوع [چاپ شده] و مَخطُوط در کتابخانه هاى جهان محفوظ مانده است و اگر تفاسیرى که از طرف دانشمندان اهل تسنّن بر آن نوشته شده به آن ها ضمیمه گردد، عقل و خِرَد درباره قرآن مَبهوت و مدهوش مى گردد و با خود مى گوید: چه کتاب بدیع و اِعجاب انگیزى است که این همه جاذبه دارد، چه فضاى بى کرانى است که براى آن نمى توان افقى تعیین کرد و چه آسمان پر ستاره اى است که براى ستاره هاى آن شمارشى نیست؟


*  منبع : کتاب منشور جاوید جلد 14 ص 8 از حضرت آیت الله شیخ جعفر سبحانی تبریزی

 

************************************

*** موضوعات و عناوین فقهی و اقتصادی و اعتقادی و سیاسی و تحلیلی شبکه اجتهاد+مشهد مقدس+تنظیم توسط استاد سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی+رجوع کنید به سایت حکیم زین العابدین عسکری گیلانی لشت نشایی+http://hakim-askari.rozblog.com/post/639 .+کلیک کنید .

*** موضوعات و عناوین اخلاقی و تربیتی و اجتماعی و اعتقادی و حدیثی+پایگاه اندیشوران حوزه+آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی


*** عناوین و موضوعات اخلاقی،تربیتی ، اجتماعی، سیاسی...+وبلاگ نسیم معرفت+آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی

 

*** مطالب حضرت آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی گیلانی+http://hakim-askari.rozblog.com/post/623 . +کلیک کنید

 

***کتابخانه اینترنتی آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی ....+کلیک کنید

 

*** تفسیر سوره کهف توسط آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی+ بر اساسِ «متنِ عربی کتابِ اَلمیزان جلد 13.علامه طباطبایی»+سایت سعادت میرقدیم ها+کلیک کنید  +

http://saadatmirghadimha.rzb.ir/post/8 .

 
***مقصوداز رَحِم دربحث لزوم ووجوب صِلَه اَرحام چیست؟+آیت الله محمد جوادفاضل لنکرانی+با اصلاحات  و حواشی  و اضافات توسط : آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی+سایت حکیم زین العابدین عسکری گیلانی+http://hakim-askari.rozblog.com/post/628 .+کلیک کنید .


***بیست نُکته در رابطه با قتل فجیع رُومینا اَشرفی حَویقی تالشی گیلانی توسط پدرش+نوشته دکتر احمد حاجی ده آبادی دانشیار دانشگاه تهران+سایت حکیم زین العابدین عسکری گیلانی لشت نشایی+http://hakim-askari.rozblog.com/post/651 .+کلیک کنید .

 

***مَقبُوله عُمَر بْن حَنْظَلَه و مَشهُورَه اَبُو خَدیجَه+آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی+سایت حکیم زین العابدین عسکری گیلانی لشت نشایی+http://hakim-askari.rozblog.com/post/653 .+کلیک کنید .

 

***راویان حدیث+راویان ثِقَه+راویانِ ضعیف+معیارهای حدیث شناسی+علم رجال و حدیث+سایت حکیم زین العابدین عسکری گیلانی لشت نشایی رشتی+http://hakim-askari.rozblog.com/post/659 .+کلیک .

 


*** چرا پدر در قتل فرزندش قصاص نمیشود؟!!+آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی +سایت حکیم زین العابدین عسکری گیلانی لشت نشایی+http://hakim-askari.rozblog.com/post/654 .+کلیک کنید .

 

***شعار رهایی : نمی توانم نفس بکشم+جُورج فلوید (George Floyd)+آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی گیلانی+سایت حکیم زین العابدین عسکری گیلانی لشت نشایی+http://hakim-askari.rozblog.com/post/660 .+کلیک کنید .


***چراآیت الله بروجردی درباره اعدام نوّاب صفوی و...توسط شاه کاری نکرد؟!!!+آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی+http://nasimemarefat.parsiblog.com/Posts/5136/ .+کلیک کنید .

 

**** آیاامام حسین(ع)برضدایرانیان وشیعیان ایرانی سخن گفته است؟!!!+آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی گیلانی+سایت حکیم زین العابدین عسکری گیلانی لشت نشایی +http://hakim-askari.rozblog.com/post/637 .

 

*** ترانه عشق +پایگاه اندیشوران حوزه +آیت الله سید اصغر سعادت میر قدیم لاهجی+http://saadat.andishvaran.ir/fa/ShowNote.html?ItemId=12070 ..+کلیک کنید .

 

*** عشقنامه +از استاد سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی+سایت حکیم زین العابدین عسکری گیلانی لشت نشایی رشتی+http://hakim-askari.rozblog.com/post/647 ..+کلیک کنید .

 

*** ادله اِعتِبارِابزارِجدیدمثل تلسکوب دررُؤیتِ هِلالِ ماهِ قمری+آیت الله شیخ محمدجوادفاضل لنکرانی+با اصلاحات و اضافات و توضیحات لازم توسّط آیت الله سید اصغر سعادت میرقدیم لاهیجی+سایت حکیم زین العابدین عسکری لشت نشایی  گیلانی رشتی+http://hakim-askari.rozblog.com/post/650 .+کلیک کنید .


***پاسخ استاد محمدجوادفاضل لنکرانی به استادسید مصطفی محقّق داماد+ اصلاحات و اضافات و توضیحات لازم توسّط : استاد سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی+سایت حکیم زین العابدین عسکری گیلانی لشت نشایی رشتی+http://hakim-askari.rozblog.com/post/658 .+کلیک کنید .


***عشقنامه+آیت الله سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجی+پایگاه اندیشوران حوزه+http://saadat.andishvaran.ir/fa/Notes.html .+کلیک کنید .


 

***فیش‌های بیانات امام خامنه ای+https://farsi.khamenei.ir/newspart-print?mid=1&npt=8 .+کلیک .

 


*** یادنامه مرحوم حجت الاسلام دکتر سید علی شفیع پور حسینی گیلانی آستانه ای نیاکویی+سایت حکیم زین العابدین عسکری گیلانی لشت نشایی رشتی+http://hakim-askari.rozblog.com/post/667+کلیک کنید .

 موضوع :